Jak si vybrat správnou helmu

Bez helmy na motorku usedne jen velice nerozvážný člověk, neboť se jedná o důležitou ochrannou součást výstroje každého jezdce, která vedle zvýšení míry bezpečí přispívá i ke znatelnému navýšení komfortu jízdy. Pokud si chcete koupit svoji první moto helmu, dovolte nám poskytnout vám několik podnětů ohledně výběru správné přilby. Informace uvedené v tomto článku vám pomohou s nakupováním vaší moto helmy.

Typ helmy

Jako první aspekt, který je třeba zvážit při vybírání, se nabízí typ helmy. Jednotlivé typy přileb jsou detailněji popsány na úvodní stránce tohoto webu.

Zamyslete se, v jakém prostředí bude vaše moto helma používána a jak rychle chcete jezdit. Stejně tak je třeba vědět, jestli náhodou nebudete při jízdě potřebovat brýle. Navíc i popřemýšlejte, jak často vlastně budete jezdit a kolik kilometrů ročně plánujete pokořit. Pro náruživé jezdce na výkonném motocyklu se asi nebude příliš hodit moto helma určená na skútr, stejně jako naopak víkendový výletník, sedlající postarší babetu, si nebude kupovat profesionální kompozitní integrální přilbu.

Velikost helmy

Jako další parametr přichází na řadu velikost. Určit správnou velikost přilby je extrémně důležitý krok při nákupu nové moto helmy. Obecně se doporučuje zakoupit si moto helmu, která je o půl čísla menší, než potřebujete. Protože teprve až ji trochu vynosíte a propotíte, získá tu pravou velikost, která vám následně sedne. Jestliže si přilbu před nákupem vyzkoušíte, je dobré si ji dobře nasadit a chvíli zkusit mávat hlavou do všech stran, abyste se ujistili, že vám přilba opravdu bude dobře sedět. Pokud bude volná, nekupujte si ji. Nemusela by vám poskytnout dostatečnou ochranu při případné havárii. Helmu byste si ale v žádném případě neměli kupovat ani v případě, že vás bude někde tlačit, především na spáncích.

Na závěr je dobré zmínit, že moto helmy se vyrábí z mnoha různých materiálů. S tím jde v ruku v ruce i rozličná kvalita jednotlivých modelů. Obecně platí, že s rostoucí cenou roste kvalita. Pokud vsadíte na osvědčenou známou značku, rozhodně nic nepokazíte.